Fototechnika - Václav Vlasák

Přejít na obsah
Cenu má pouze cesta. Jen ona trvá" - Antoine de Saint-Exupéry.
V současné době již používám pouze digitální fotoaparáty značky Nikon. Přešel jsem na bajonet Z, i když používám ještě i starší objektivy přes adaptér. Neodolal jsem vyzkoušet i "levné" objektivy jiných značek. Mám také (složený) domácí "portrétní" ateliér a zařízení pro produktovou fotografii. Doufám, že sem napíši i praxí nabyté zkušenosti.          

Malé vánoční přání a zamyšlení, jak získat ten "nejlepší foťáček na světě" najdete zde...

Má cenu si kupovat levné „neznačkové“ objektivy?
V poslední době, hlavně s nástupem bezzrcadlovek, v mém případě  jde o bajonet Z, se i na našem trhu objevuje stále více levných objektivů především čínské výroby. Jde o do té doby prakticky neznáme značky, které se však postupně stávají známějšími. Kromě manuálních se objevují i konstrukce s autofokusem. Zavedeným značkám nekonkurují ani tak v parametrech, ale především v cenách. Ta je řádově nižší, než jim podobné originální objektivy. Je tedy otázkou, zda se jejich koupě vyplatí? Odpověď je Ano i Ne. Pokud požadujete nekompromisní kvalitu a peníze nejsou pro vás rozhodující, pak o jejich nákupu nebudete ani uvažovat. Pokud však slevíte ze svých nároků na kvalitu, v mnohých případech poslouží docela dobře. Třeba k praktickému vyzkoušení, zda určité ohnisko využijete ke svému focení. Pokud zjistíte, že ne, a objektiv zůstane ležet v šuplíku, určitě vám to udělá méně vrásek, než kdybyste takto odložili sklo řádově pětkrát dražší. Může se ale také stát, že vám levnější objektiv bude i přes některé optické vady vyhovovat (konstrukci mají většinou bytelnou) a budete spokojeni, že jste jeho nákupem ušetřili a můžete si díky tomu pořídit něco dalšího. Také jsem několik levnějších objektivů vyzkoušel a svoje zkušenosti popíšu v některém dalším příspěvku.


Nikon Z 6 – byl dlouho můj spolehlivý společník
  
Na tento fotoaparát jsem se dlouho těšil a před objednal hned, jak se objevila od Nikonu zaručená informace. První „ostrý“ foto a video „zoo test“ Nikonu Z6 se setovým objektivem Nikon Z 24-70mm f/4 S, adaptérem FTZ a objektivem Nikon 70-300mm f/4,5–5,6 AF ED VR jsem tehdy pořídil v roce 2019. Test se týkal stabilizace, rozsahu použitelného ISO, rychlost ostření, kvality videa. Vyzkoušel jsem i pořizování fotografií během natáčení videa.  První test dopadl celkem OK, vlastně podle očekávání. Absolutně dokonalý fotoaparát stejně neexistuje. Každopádně po získaných zkušenostech mohu říci, že Nikon Z6 je stále dobrý fotoaparát a podává perfektní výsledky, zvláště s novými skly na bajonet Z.  Na reportáže super. Velkou část fotografií jsem pořídil na tichý režim, šetřil závěrku a její zvuk nerušil. A bylo to OK.  
Zájemci najdou video z testu na mém kanále YouTube nebo zde...
Dalším objektivem, který jsem na Z6 nedlouho po nákupu testoval (také z adaptérem FTZ) byl objektiv Sigma 105 mm 1:2.8 DG MACRO HSM. Bohužel adaptérem není z objektivem plně kompatibilní. Možné je pouze manuální zaostřování. Na makro to až tak zlé není, ale co v dalších případech? Tak přišel na řadu opět rychlý „zoo test“.  Manuální zaostřování se zapnutým zvýrazněním pro zaostřování (peak 2). Vyzkoušel jsem i video. Vše bez stativu. Stabilizaci objektiv má. Výsledek testu napověděl, že objektiv prodávat nebudu. Hranice jsou jasné, ale pro některé účely poslouží objektiv dobře i na Nikonu  Z6.
Zájemci najdou video z testu na mém kanále YouTube nebo zde...

  
„Hračka“, která i dobře slouží
Když jsem se v roce 2020 nechal „na stará kolena“ rodinou zlákat na sjezd řeky Ohře, uvažoval jsem, jaký fotoaparát s sebou vezmu. Do barelu putovala pečlivě zabalená starší zrcadlovka (D 300), ale chtělo by to mít sebou ještě něco pohotovějšího, co bych se nebál „utopit“. Pochopitelně byla to i otázka výše investice. Nakonec moje volba padla na fotoaparát Coolpix W150, který slibuje vodotěsnost až do hloubky 10 metrů, má být nárazuvzdorný do 1,8 metru pádu a odolný vůči mrazu do -10°C. Objektiv má 3násobný zoom a fotoaparát s rozlišením 13 megapixelů umí nahrávat i FullHD video. Pořizoval jsem ho tehdy v „letním“ setu včetně baťůžku (skončil u vnoučat) za 4 490 Kč.  Ovládání jednoduché, možnosti nastavení minimální, ale kupodivu fungoval dobře, přežil i naše první „cvaknutí“. V dobrých světelných podmínkách podává uspokojivé výsledky. Co se týká fotek i videa. Baterie má celkem dlouhou výdrž. Pochopitelně jsem zkusil fotit a natáčet i pod vodu. Výsledek byl opět uspokojivý.  Foťáček prošel dvakrát i testem u moře, a vrátil se domů v pořádku. Vynaložené investice tak nelituji. V současné době se již fotoaparát neprodává.
  
Zde najdete videa natočené zmíněným fotoaparátem na koupališti v Kadani. První najdete zde... a druhé zde... A krátké video z roku 2020 při sjezdu propusti jezu na Ohří zde...

Moje analogové přístroje
Jak šel čas, vystřídal jsem jich hodně, nevím zda si již na všechny vzpomenu. Jak jsem výše sdělil, mým první fotoaparátem byl Pionýr. Dlouho jsem u něj ale nevydržel. Následoval Ljubitel 2, také na svitkový film a o poznání kvalitnější. Následoval přechod na kinofilm: Smena 8M, Lomo LC-A, Lomo 135 BC („motorový“ posun), Kiev D-561, Zenit-E (fotopuška), Zenit TTL, Praktica B 100, Minolta AF-ZOOM 65 (pohotová „do kapsy“). Vyzkoušel jsem si i Pentacon six TL a redakční Minoltu Dynax 7000 AF.  
Můj první fotoaparát
můj první digitál
Můj první digitál
Můj první fotoaparát
Historická nabídka foto
Pamětníci si mohou připomenout nabídku fototechniky v katalogu z roku 1984
Jakou používáte fototechniku?
A) Nikon
B) Canon
C) Sony
D) Olympus
E) Jinou značku
Václav Vlasák (c) 2023-25
Návrat na obsah