Testy - Václav Vlasák

Přejít na obsah
Cenu má pouze cesta. Jen ona trvá" - Antoine de Saint-Exupéry.
Már rozpracováno několik testů objektivů. Třeba se moje zkušenosti budou někomu hodit. Předesílám, že nejde o podrobné testy jak se tomu se věnují specializované stránky.  Spíš bych chtěl zhodnotit objektivy ze svého subjektivního pohledu a podle toho, na jaké žánry je používám. Kdo by chtěl detailnější informace, tomu mohu doporučit třeba stránku www.makofoto.cz, kvalitněji zpracované testy jsme zatím jinde nenašel.

Tamron 28–75 mm F/2,8 Di III VXD G2
Základní nebo standardní zoom patří do hlavního vybavení každého fotografa. Představovaný objektiv na bajonet Z je ve druhé vylepšené verzi verzi. Samozřejmě existuje i první verze, která byla vyrobena pod hlavičkou Nikonu. Ale cenově i kvalitou vychází druhá verze Tamronu kupodivu lépe.
I přes světelnost 2.8 ale není tento objektiv těžký, váží 550 gramů. Zpracování působí solidním dojmem, v ruce se drží dobře, objevíte na něm i nápis Made in Japan, což byl vždy punc kvality. Je určen pro ful frame ale lze použít i na DX modelech. Limitující zde ale bude chybějící stabilizace. Někoho může potěšit, že něm najdete i funkční tlačítko, které se dá spolu s  ostřícím kroužkem naprogramovat pomocí programu Tamron Lens Utility. A nastavit další parametry. Což vyzkoušené nemám. Ale prvně jmenované funguje.
V současné době fotím hlavně reportáže a zvířata v zoo, a tak jsem během toho focení objektiv vyzkoušel. V případě sportu je jasné, že rozhodující bude jak dokáže objektiv rychle zaostřovat. To testovaný kousek splňuje. Ostrost je vynikající a  potěšil i přenos kontrastu. Že na širším ohnisku chybí 4 mm proti 24-70 v tomto případě nevadí. Při focení v zoo je plusem jak světelnost 2,8, tak i to, že objektiv ostří na nejširším ohnisku od 18 cm. Což se při fotografování exponátů v teráriích a jiných menších expozicích určitě hodí. Při natáčení videa je tichý, což je také plus. Většinu byl při testování objektiv nasazen na fotoaparátu Nikon Z 6 II.
S objektivem jsem celkově spokojený. Je pochopitelné, že nic není dokonalé. Při vyšších nárocích by si člověk musel znatelně připlatit. A je otázka, zda by zato dostal i odpovídající výkon. V případě toho Tamronu je poměr ceny k výkonu vynikající. Ještě bych dodal, že  průměr filtru je 67 mm, takže na filtrech se také dá ušetřit, zvláště pokud máte víc objektivů se stejným průměrem filtru. I na takové věci je dobré myslet před nákupem objektivů.
Videotest tohoto objektivu najdete zde...

Moje celkové hodnocení
Ostrost

95
Rychlost ostření

92
Zpracování
funkční tlačítko na objektivu
90
Rozsah zoomu

85
Poměr cena/výkon
Při slevách se ještě zvyšuje
95
TTArtisan AF 32 mm f/2.8
Jde o pevný objektiv 32 mm se světelností 2.8 na bajonet Z. Zajímavostí je, že má autofokus, což u podobných levných značek je spíše výjimka. Hlavní technická data: rozměry 50 × 63 mm (D × Š), hmotnost: 196 g (Nikon Z), full-frame, rozsah clon: f/2,8 až f/16, konstrukce: 9 prvků řazených do 6 skupin z toho 1 prvek s nízkou disperzí, 2 asférické prvky, 3 prvky s vysokým indexem, ostření zajišťuje STM krokový motor. Integrovaná sluneční clona a firmwarové rozhraní USB.
Protože z jmenovaného fotím hlavně reportáže, vyzkoušel jsem jeho vlastnosti při akci s názvem Živý betlém.
Čím mě objektiv překvapil příjemně, je ostrost. Ta je výborná a i v rozích ucházející. Stejně jako kontrast a přenos barev. Ostření funguje dobře, ale je znatelně pomalejší, než nativní objektivy od Nikonu. Navíc motorek určitě není při zaostřování bezhlučný, jak se chlubí výrobce. Ale málo kdo natáčí videa v úplném tichu. Asi nejvíce si musíte při práci s tímto objektivem dávat pozor na fotografování i proti světle a silnému zdroji světla. Pokud tedy nejsou odlesky a duchy vaším tvůrčím záměrem. Když s tím budete počítat, dá se s tím docela dobře žít.
Společnost TTArtisan byla založena v roce 2019 se sídlem v Shenzhenu. Jako mladá, ale s bohatými zkušenostmi se TTArtisan věnuje výrobě čoček, výzkumu a vývoji a prodeji.
"TTArtisan / Mingjiang Optics" je rozdělena do tří řad: objektivy pro dálkoměr, bezzrcadlové objektivy a AF objektivy. Řada objektivů pro dálkoměr je určena pro uživatele Leica. S prémiovým optickým designem, vysoce kvalitními materiály (sklo ED/ASPH) a dokonalou průmyslovou podporou v Shenzhenu byla tato řada vysoce chválena uživatelskou základnou Leica - "Vynikající dotyk, prémiová kvalita obrazu".

Video recenzi najdete zde...

Moje celkové hodnocení
Ostrost

90
Rychlost ostření
pomalejší než originální objektivy85
Zpracování
váha pouze 196 g, integrovaná sluneční clona80
Odolnost na odlesky
60
Poměr cena/výkon
levný objektiv, slušná užitná hodnota85
Nikkor Z 100-400 mm f/4.5-5.6 VR S
Objektiv používám nejvíce při focení zvířat v zoo, přírody a sportu víc jak dva roky. Jde o sklo kategorie S, čemu odpovídá jeho zpracování a vybavení a také info, že byl vyroben v Japonsku. Objektiv má 25 prvků ve 20 skupinách, antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat, 6 ED prvků a 2 super ED prvky omezující rozptyl světla, je utěsněn proti prachu a stříkající vodě. Závit na filtr je „tradičních“ 77 mm. Když vezmete objektiv do ruku, pocítíte, že jde o pěkného cvalíka. S nasazenou stativovou patkou váží 1435 gramů, bez patky pak 1355 g.  Délka objektivu je 222 mm.
Když shrnu svoje dvouleté zkušenosti musím na objektivu pochválit hlavně tři věci. Rychlé a přesné ostření, které se při mých fotografických žánrech opravdu hodí. K tomu je potřeba přičíst výbornou ostrost a pak je tu vynikající stabilizace. Objektiv je tak použitelný na DX fotoaparátech, které nemají stabilizaci na čipu. Rozsah zoomu je pak v tomto případě 150-600.
Jistým bonusem jsou programovatelné funkční prvky na objektivu. Funkční prstenec nevyužívám. Sice jsem to zkoušel, ale protože nemá aretaci, navolil jsem si, že nemá žádnou přiřazenou funkci. Na dvě funkční tlačítka jsem si ale zvykl a využívám je podle situace. Displej na objektivu je spíš pro parádu.
Objektiv nabízí možnost nasazení některého ze Z konvertoru. Vyzkoušel jsem konvertor  TC-1.4x a výsledek byl přijatelný, ale ostrost byla o něco menší. Použitelné to ale za dobrých světelných podmínek určitě je.
Pro někoho může být plusem nejkratší zaostřitelná vzdálenost. V případě při ohniskové vzdálenosti 100 mm je  to 0,71 m, při  ohniskové vzdálenosti 400 mm je minimální zaostřovací vzdálenost 0,97 m. Maximální zvětšení je tak 1:2,5, sice to pravé makro není, ale může se to v nějakých případech hodit.  
Jen bych upozornil na věc související s váhou objektivu. Při focení, ale hlavně při natáčení videa na delším ohnisku, je dobré použít stativ. Alespoň monopod. Já ho vždy u sebe neměl a bylo to znát.  Ale chybami se člověk učí. Určitě však nepovažuji chybou nákup tohoto objektivu. Dobře mi slouží přes dva roky jak při focení zvířat v zoo, kde je jeho rozsah zoomu dostačující,  tak při zachycování rychlých dějů při sportu.

Video recenzi najdete zde...

Moje celkové hodnocení
Ostrost

97
Rychlost ostření
Je prostě výborná96
Zpracování
kvalitní, funkční tlačítka jsou fajn93
Rozsah zoomu Pro focení v zoo a sportu dostačující92
Poměr cena/výkon
kvalita je draze zaplacena90
Václav Vlasák (c) 2023-25
Návrat na obsah